

MC74VHCT14ADTR2G
Manufacturer:
On Semiconductor
Mfr.Part #:
MC74VHCT14ADTR2G
Description:
Logic Gates, Inverters TSSOP-14 SMD/SMT Buffer, Inverter, Schmitt Trigger 74VHCT Low Level Output Current:8 mA High Level Output Current:-8 mA Logic Level - Low:0.5 V to 0.6 V Logic Level - High:1.9 V to 2.1 V
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Turn-On Delay Time | 13.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Propagation Delay | 9.6 ns |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Inverting |
| Logic Family | 74VHCT |
| Logic Level - Low | 0.5 V to 0.6 V |
| Logic Level - High | 1.9 V to 2.1 V |
Stock: 11502
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.17440 | $1.74400 |
| 50 | $0.15300 | $7.65000 |
| 100 | $0.13423 | $13.42300 |
| 500 | $0.11798 | $58.99000 |
| 1000 | $0.11114 | $111.14000 |
| 3000 | $0.10316 | $309.48000 |
| 5000 | $0.09575 | $478.75000 |
